קוריאנים בישראל | תמונת מצב

קוריאנים בישראל | תמונת מצב

כמו הפזורה היהודית, גם לקוריאנים יש פזורה שמונה כ-7 מיליון איש ב-173 מדינות, אך רובם מתגוררים בארה"ב ובסין. בישראל חיה קהילה קוריאנית קטנה מאוד שמונה כ-500 חברים, רובם סטודנטים והשאר אנשי עסקים ומתנדבים.

האגודה הקוריאנית בישראל
הקוריאנים הראשונים הגיעו לארץ בשנות השמונים, וב-1985 הוקמה האגודה הקוריאנית בישראל. מטרת האגודה ליצור קשרים בין חבריה, לנהל יחסים קרובים עם משרדים ייצוגיים של קוריאה בישראל ולקדם יחסי ידידות בין קוריאנים לישראלים. רוב חברי האגודה מתגוררים בירושלים בקרבת האוניברסיטה העברית (שכונת פסגת זאב והגבעה הצרפתית אף זכו לכינוי Korea Town). שאר הקוריאנים גרים במרכז הארץ, בחיפה ובקיבוצים. כמו כן, יש כ-30 זוגות מעורבים, רובם של נשים קוריאניות שנשואות לגברים ישראלים.

סטודנטים ירושלמים מקוריאה
התופעה של סטודנטים מקוריאה שלומדים ברחבי העולם נעשתה נפוצה בשנים האחרונות, ובארה"ב הקוריאנים הם כ-11% מהסטודנטים הזרים בכלל. גם בישראל קהילת הסטודנטים הקוריאנים היא  הגדולה ביותר מאסיה. רובם לומדים לתארים מתקדמים בלימודי מקרא, המזרח התיכון, ארכיאולוגיה, היסטוריה ועברית. האוניברסיטה העברית נחשבת היוקרתית ביותר בארץ בקרב הסטודנטים הקוריאנים, ולכן רובם מגיעים אליה. בדרך כלל לימודיהם ממומנים על ידי אוניברסיטאות או כנסיות בקוריאה. עם סיום לימודיהם, כעבור שלוש עד שבע שנים בממוצע, הם עוזבים את ישראל.

מאפיינים דמוגרפיים
רוב חברי הקהילה הקוריאנית בישראל הם נוצרים פרוטסטנטים (הפרוטסטנטים הם כ-30% מהאוכלוסייה הכוללת של קוריאה, המונה כ-50 מיליון נפש). רוב חברי הקהילה שייכים למעמד הבינוני-גבוה, בעלי השכלה גבוהה, בני 40-20. רובם נשואים ומגיעים עם משפחותיהם. רוב הילדים לומדים בבתי ספר ציבוריים ישראליים, וחלקם בבתי ספר פרטיים נוצריים. בימי שישי פועל בית ספר ללימודי השפה הקוריאנית, שכן השהות בארץ זמנית, והקהילה מנסה להקל על הילדים שעתידים לחזור בקרוב לבתי ספר קוריאניים.

נצרות נוסח קוריאה
בירושלים יש כמה כנסיות קוריאניות, ואנשי הדת הם עמוד תווך בקהילה הקוריאנית. הנוצרים הקוריאנים הם אוהבי ישראל אשר מייחסים חשיבות רבה לעם היהודי ונוהגים בידידות כלפי ישראלים בכלל. מלבד המניעים הנוצריים, בקוריאה רוחשים הערכה גם לחינוך, למסורת ולחכמה היהודית. מאז שנת 2000 מגיעים לישראל עשרות אלפי תיירים נוצרים מקוריאה, וחברי הקהילה מתפרנסים גם מהדרכת טיולים.

הישראלים מתוודעים לקוריאה
הקהילה הקוריאנית פועלת גם למען הפצת תרבות קוריאה בישראל. בשנת 2006 הוקם מרכז תרבות קוריאה בירושלים על ידי מר ליסון צ'ו, והוא מציע בין השאר שיעורי קוריאנית בכמה רמות. לדברי מנהל המרכז, אחת הסיבות לפתיחתו הייתה שישראלים שאלו אותו ברחוב לעתים קרובות אם הוא סיני או יפני ולא ידעו דבר על קוריאה. חברי הקהילה מארגנים מדי שנה אירועים כמו "יום קוריאה" על מנת לחשוף את התרבות הקוריאנית לקהל הרחב.


הינכם מוזמנים להבטיח את מקומכם בקבוצה קטנה ואיכותית ולהרשם לטיול מאורגן לקוריאה. לטיולים הקרובים >> | ליצירת קשר >> 


מאת: אירה ליאן
תמונה ראשית: ספר סיפורי תלמוד בתרגום לקוריאנית. צילום: יפאת שלו 

Comments are closed.