רוקדים לצלילי ה Kpop בישראל | אירה ליאן במסיבה קוריאנית

רוקדים לצלילי ה Kpop בישראל | אירה ליאן במסיבה קוריאנית

דמיינו לעצמכם מסיבה במועדון תל אביבי, יום חמישי בערב, כ-200 איש רוקדים יחד, בר משקאות, די-ג'יי. לא מיד, אולם כעבור דקות מספר ייתכן כי תבחינו בעובדה ששפת השירים אינה אנגלית ואף לא שפה המוכרת לשומע הישראלי הממוצע, אלא השפה הקוריאנית. מעבר לכך, חלק מהאנשים שרים יחד את מילות השירים, צועקים שמות של להקות ואף מחקים תנועות של זמרים. מה בדיוק קורה פה? זו אינה מסיבה רגילה, זה חלום שהתגשם.

אירה ליאן ו DJ גיא מילט

אני מתיישבת בחדר סמוך עם המארגנים כדי להבין איך הכול התחיל. חיים, לין, לוסי ולובה מספרים לי שלפני כשלוש שנים התארגנה קבוצה של חובבי מוזיקת פופ קוריאנית תחת השם iKpop. בהתחלה הם הכירו דרך פורומים באינטרנט, ולאחר מכן גם ערכו מפגשים כדי לחלוק את אהבתם למוזיקה, לזמרים וללהקות ממוצא כל כך לא אופייני לתרבות הישראלית – קוריאה. במפגשים האלו עלה הרעיון לערוך מסיבה של מוזיקת Kpop. קבוצה של חמישה איש בלבד השיקה ליין בשם MainStream ובאוגוסט 2012 כבר  התקיימה המסיבה הראשונה. את הכסף גייסו מהחנות המקוונת (online) שהקימו – Hallyu’s (הכינוי הסיני שמשמעותו "הגל הקוריאני" ופירושו התפשטות תרבות הפופ הקוריאנית מעבר לקוריאה), המציעה למכירה מוצרי Kpop כמו פוסטרים, דיסקים, צמידים ועוד. כל המארגנים, כולל הדי-ג'יי, גיא מילט, עובדים בהתנדבות מתוך אהבה למוזיקה קוריאנית פופולרית.

Kpop Style

Kpop הוא יותר מאהבה למוזיקה, הוא הפך לסגנון חיים. המארגנים מכירים את רוב האנשים במסיבה ממפגשים ומהפייסבוק. זוהי קהילה לכל דבר שבה חברו יחדיו אנשים בני 12 ועד 60 מכל רחבי הארץ, רובם תלמידי בית ספר. חלקם פשוט נהנים מהשירים, מהקצב ומהלהקות עצמן. חלק מהחברים אף החלו לגלות עניין וללמוד עוד על קוריאה, על תרבותה ועל שפתה. רבים מהחברים חולמים לטוס לקוריאה ולפגוש את הזמרים עצמם וחלקם כבר הגשימו את החלום.

אף שישראל הינה קיבוץ גלויות ובישראל נפגשו והתמזגו תרבויות שונות, העיסוק ב"אסיאתיים האלו" נתפש פעמים רבות כמוזר, ולרוב מוביל להרמת גבה, במיוחד לפני תקופת "הגנגנאם סטייל" האחרונה. אני שואלת האם יש שינוי בעקבות הפופולריות יוצאת הדופן של השיר. הם מסבירים לי שפתאום שואלים אותם על השיר, מבקשים לתרגם, מתעניינים יותר ב-Kpop באופן כללי. אך עדיין, גם עם כל הרעש בתקשורת הישראלית, ההתייחסות בדרך כלל היא שטחית ולועגת, ומלווה גם בטעויות בשמות הלהקות.

הליין המדובר קיבל את השם– MainStream. אנשים שייראו את שם הליין יכולים לחשוב בטעות שמטרת הצוות היא להפוך את ה-Kpop לזרם מרכזי בארץ. למעשה, מקור השם נבע מההקשר שלפיו מוזיקת ה-Kpop היא הזרם המרכזי בחייהם של אותם אנשים ושל אותה קהילה, בשבילם אין ז'אנר מוזיקה אחר. השם נוצר כמעין בדיחה שחורה מפני שהז'אנר לעולם לא יהיה מרכזי בארץ, אך הוא מרכזי בחיי האנשים החברים בקהילה. למרות  שתרבות הפופ הקוריאני הינה תרבות שוליים, היא הצליחה להגיע במיוחד למדינות אסיה, ולמעשה לכל מקום בעולם שבו יש אינטרנט ואף למדינות שמרניות במזרח התיכון. בישראל, לדוגמה, ישנם כ-1500 מעריצים של מוזיקת פופ קוריאנית.

צפייה בסרטוני יוטיוב של מוזיקת Kpop ברחבי העולם

השילוב של אסתטיקה, מופע איכותי ומושקע, קצב קליל ופופי הוכיחו את עצמם ביצירת נוסחת Kpop מנצחת. עם זאת, עדיין מוקדם להגדיר את ה-KPOP כתופעה חולפת או כתופעה ייחודית לתרבות הקוריאנית. אחת השאלות הנשאלות היא מהו הייחוד הקוריאני ב-Kpop. פעמים רבות העומדים מאחורי המופע – כותבים כוריאוגרפים ומעצבים, אינם קוריאנים בעצמם. חברי הלהקה מקבלים גם חברים לא קוריאנים ושרים בשפות נוספות כמו יפנית, סינית ואנגלית. לפעמים גם חובבי KPOP אינם מבדילים בין זמרים שונים המגיעים ממזרח אסיה, ואינם מבינים את מילות השיר (וגם לא מנסים להבין) ועבורם Kpop זו מוזיקה "אסיאתית". למרות זאת, Kpop מתאפיינת בעיקר בלהקות בנים או בנות מקוריאה ששרים ורוקדים בעיקר בקוריאנית.

נוסף על כך, לפי המחקרים בתחום של הגל הקוריאני, Kpop מהווה שלב ב' בתופעה שנקראת "הגל הקוריאני" – התפשטות התרבות הקוריאנית הפופולארית מעבר לגבולות קוריאה הדרומית. הגל הראשון כלל בעיקר סדרות טלוויזיה, שרוב הצופים בהן היו נשים מבוגרות ממעמד הביניים. לעומת זאת, הגל השני הביא בעקבותיו צעירים, מעורבות רבה יותר במדיה חברתית וכאמור Kpop. שני הגלים התפשטו בצורה שונה גם מבחינת תוכנם וגם מבחינת טווח הגילאים. התוצאה המעניינת של הגל השני היא שצעירים שמתעניינים ב-Kpop היום יגיעו לספסלי לימודים בחוגי ללימוד אסיה מחר, ובכך (אנו מקווים) יעודדו את התחום של לימודי קוריאה.

הגל הקוריאני הינו גם עסק מכניס מאוד. לא רק הממשלה הקוריאנית היא שמקדמת את תחום היצוא לכל צורותיו ובשנים האחרונות שמה לה למטרה לקדם את נושא ה"יצוא התרבותי". מאחורי הזמרים והלהקות עומדות חברות הפקה מובילות השייכות בחלקן לתאגידים הקוריאנים הגדולים כמו סמסונג, LG ואחרים. גודל השוק של שלושת התאגידים הגדולים ביותר, SM Entertainment, YG Entertainment ו-JYP Entertainment לפי פרסומים אחרונים מוערך ב-326  מיליון דולר לעומת 96 מיליון דולר ב-2009.

להקות מובילות כמו Girls’ Generation ,Super Junior, ו-Big Bang צוברות מיליוני כניסות ביוטיוב לצד הצלחה מסחררת של PSY, שכבר מזמן צבר למעלה  ממיליארד צפיות עם "גנגנאם סטייל". זמרי הלהקות מככבים בפרסומות מקופסת שוקולד ועד מוסדות ממשלתיים. נוסף לכך, המעריצים מכל העולם רוכשים אלבומים, פוסטרים וכל דבר אחר עם שם או עם תמונה של הלהקה האהובה, ומי שיכולים גם מגיעים לכל המופעים. לאחרונה ממשלת קוריאה התחילה לערוך ברחבי העולם תחרויות Kpop, והשנה פסטיבל Kpop התקיים לראשונה בישראל.

ובינתיים כל הרוצה להצטרף לאוהדי מוזיקת הפופ הקוריאנית יכול ליצור קשר  דרך עמוד פייסבוק של iKpop.

הינכם מוזמנים להבטיח את מקומכם בקבוצה קטנה ואיכותית ולהרשם לטיול מאורגן לקוריאה. לטיולים הקרובים >> | ליצירת קשר >> 

מאת: אירה ליאן 
צילום: לוסי אקל 

Tags: , , , ,

Comments are closed.