קודים תרבותיים | כמה דברים שכדאי לדעת לפני שנוסעים לטיול לקוריאה

קודים תרבותיים | כמה דברים שכדאי לדעת לפני שנוסעים לטיול לקוריאה

במרוצת ההיסטוריה ספגה התרבות הקוריאנית מגוון השפעות דתיות, חברתיות ומסורתיות משכנותיה (בעיקר סין ויפן) ומדרכי חיים שנפוצו באזור (בעיקר התורה הקונפוציאנית והבודהיסטית). השפעות אלה ניכרות עד היום במנהגים ובקודים חברתיים ייחודיים, שרובם מכתיבים את היחסים בין בני אדם, אך גם את סדרי האוכל, האירוח ועוד. אספנו עבורכם כמה טיפים וקודים תרבותיים שכדאי לדעת לפני שנוסעים לטיול בקוריאה. 

מנהגים הקשורים באוכל

סביב השולחן
בהשפעת הקונפוציוניזם, המעמדות בקוריאה כרוכים בגיל: ככל שהאדם מבוגר יותר, כך הוא נחשב מנוסה ומלומד יותר, וחולקים לו כבוד בכל היבט של חיי היומיום בקוריאה. וכך גם במנהגי הארוחה: האוכל מוגש תחילה למבוגר, והוא זה שפותח באכילה. רק לאחר מכן יכולים שאר הסועדים לנגוע במקלות האכילה ולהתחיל לאכול.
– בשולחן הקוריאני כל סועד מקבל צלחת אורז משל עצמו, ויתר המנות והתוספות מוגשות בצלחות מרכזיות. את האורז נהוג לאכול בכף, ואת שאר המנות במקלות האכילה. אין לחורר את המזון במקלות האכילה, ובתום הארוחה נהוג להשאיר צלחת ריקה.
 כאשר משפחה, חברים, או קולגות לעבודה סועדים במסעדה, נהוג שאדם אחד ישלם את החשבון בתום הארוחה, ולא מקובל להשאיר טיפ.

הכנה ביתית של קימצ'י

תרבות הקימצ'י
קימְצִ'י – ירקות מוחמצים ברוטב צ'ילי חריף המוגשים בכל ארוחה (כמו חמוצים ישראליים). הקימצ'י הנפוץ ביותר עשוי כרוב סיני, אך יש גם קימצ'י ממלפפון, קישואים, נבטים ועוד. הקוריאנים גאים (מאוד) בקימצ'י שלהם, והוא אחד מסמלי התרבות הקוריאנית. פעמים רבות נועצים הקוריאנים את מבטם בזרים שטועמים קימצ'י לראשונה (בעיקר זרים מערביים) וממתינים לראות את תגובתם. אם הזרים מגיבים בחיוב, הקוריאנים גאים ומרוצים.

תרבות השתייה
תרבות שתיית האלכוהול של הקוריאנים מפותחת ופופולרית. המשקה הלאומי הוא סוֹג'וּ (Soju), שאחוז האלכוהול שבו נע בין 16% ל-45%. באופן מסורתי נהגו לייצר סוג'ו מאורז, אך כיום מייצרים אותו גם מחיטה, מבטטה ומחומרי גלם אחרים.
סוג'ו שותים בכוסיות קטנות תוך כדי הארוחה, ולכן לשתייה יש גם ממד חברתי. כשרוצים תוספת של משקה, לא נהוג שאדם ימזוג לעצמו אלא שאחר ימזוג לו.
כששותים מול אדם מבוגר או מכובד יותר, בעת הלגימה נהוג להטות את הראש מעט הצדה, כמחווה של כבוד.
ארוחה שמלווה באלכוהול במסעדה אינה נעשית רק למטרת בילוי: אנשי עסקים נפגשים לארוחה ומשקה כדי ליצור קרבה עם הצד השני וכך לקדם את עסקיהם.

מנהגים הקשורים באירוח
בקוריאה (ובמקומות נוספים באסיה) מפגש בבתי קפה, במסעדות או במקומות ציבוריים אחרים נפוץ יותר מאירוח בבתים. ואם בכל זאת תוזמנו לביקור בבית, חשוב שתכבדו כמה כללים ומנהגים:

 מתנות
נהוג שלא להגיע בידיים ריקות אלא להביא שי צנוע של שוקולד, פרחים או פירות עטופים (בשל מחירם הגבוה של פירות מסוימים בקוריאה, למשל אבטיח ומלון, יש זנים שמגדלים בקפידה ומוכרים באריזות מתנה). נתינת המתנה היא מחווה חשובה במסורת הקוריאנית ומעודדת קרבה אפילו אם היחסים בין האנשים הם רחוקים או עסקיים בלבד.
כשמקבלים או נותנים מתנה, נהוג להגישה או לקבלה בשתי ידיים, בעיקר אם הצד השני הוא אדם מבוגר או בכיר.
מקבל המתנה בדרך כלל לא יפתח אותה בנוכחות שאר האורחים (אלא אם הנותן יבקש זאת במיוחד), כדי שלא לבייש את נותן המתנה אם היא צנועה מדי. לעומת זאת, נהוג לצפות למתנה או לטובה כלשהי בחזרה.
כשם שהקוריאנים מייחסים חשיבות רבה למראה החיצוני ומתלבשים בקפידה בכל ימות השנה, כך הם מייחסים חשיבות גם למראה החיצוני של מתנות. לכן מומלץ לעטוף אותן בצבעי אדום או צהוב, הצבעים המלכותיים, או בוורוד המסמל אושר. אסור לעטוף מתנות בשחור, לבן או ירוק, מפני שאלה מסמלים מוות ואירועים שליליים.

סעודה קוריאנית מסורתית

ביקור בבית קוריאני
כשנכנסים לבית קוריאני, נהוג לחלוץ את הנעליים ולהשתמש בנעלי הבית המוצעות בכניסה. בדרך כלל בכניסה מוצב ארון או מדף המיועד לנעליים. לא נהוג להתהלך בכפות רגליים יחפות, ולכן תמיד כדאי שיהיה בתיק זוג גרביים זמין. חורים בגרביים? לא בקוריאה!
גם בכניסה לשירותים יחכו נעלי בית עשויות פלסטיק, שאותן נהוג לנעול בזמן השימוש בשירותים.
ברוב הבתים הקוריאניים (מסורתיים ומודרניים כאחד) החימום הוא תת-רצפתי (מתחת לרצפת הפרקט עוברים צינורות מים מחוממים בגז, ובעבר היו אלה גחלים שלחשו תחת הרצפה). לכן הישיבה על הרצפה נעימה, בעיקר בחורף, ואינה מעידה על חוסר כבוד.
בסיום הביקור בבית קוריאני, במסעדה או במשרד, ילוו המארחים את האורח לפי מעמדו עד הדלת, עד המעלית או כל הדרך עד האוטו.

מסורות, אמונות ומנהגים כלליים

נשים אינן מעשנות בפומבי
הגברים הקוריאנים מעשנים להנאתם ברחוב ובפינות עישון, ונראה שאחוז המעשנים, בעיקר בערים, גבוה יחסית. לעומת זאת, את הנשים הקוריאניות קשה לתפוס בהפסקת סיגריה: לפי התרבות הקוריאנית המודרנית, אישה מעשנת מעידה על חינוך לתרבות רעה או על היעדר מוסר. לכן שיעור הנשים המעשנות בקוריאה נמוך בהרבה מזה של הגברים, ואלו שמעשנות עושות זאת בחשאי.

שמות משפחה
 בקוריאה אין לדעת אם זוג מסוים כבר התחתן, כי האישה אינה משנה את שם משפחתה לאחר הנישואין. הילדים נושאים את שם המשפחה של האב.
בפנייתכם לאדם קוריאני הגידו קודם את שם המשפחה ורק אחר כך את שמו הפרטי.

מעמדות חברתיים
כזכור, ככל שהאדם מבוגר יותר, כך הוא זוכה ליותר כבוד. לפיכך מקובל לשאול אדם לגילו כדי לדעת לסווג אותו ולבחור לשון פנייה שתתאים למעמדו. שני בני שיחה באותו הגיל יוכלו ליהנות מקרבה מרבית.

מספרים
המספר 4 משויך עם חוסר מזל מפני שהגייתו (四sa) זהה להגיית המילה מוות (死sa), אף שהן נכתבות בסימניות שונות. לכן מתנות אינן ניתנות בכפולות של 4.
לעומת זאת, המספר 7 נחשב סימן למזל.

צבעים
בלוויות נהוג להניח פרח לבן ליד המת או ליד מצבתו. לכן אין לשזור פרחים לבנים בזר פרחים כמתנה.
גם כתיבת שמו של אדם בדיו אדומה נחשבת למביאה מזל רע.
 

הינכם מוזמנים להבטיח את מקומכם בקבוצה קטנה ואיכותית ולהרשם לטיול מאורגן לקוריאה. לטיולים הקרובים >> | ליצירת קשר >> 

מאת: נועה אברהמי
תמונה ראשית: טקס תה מסורתי 

Comments are closed.